W Skawinie również świętowano rocznicę Odzyskania Niepodległości

Za nami uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Ten wyjątkowy dzień mieszkańcy uczcili Mszą Świętą w Kościele pod wezwaniem Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Następnie kilkaset osób wzięło udział w patriotycznym pochodzie. W Pałacyku „Sokół” odbyła się część artystyczna święta.

11 listopada frekwencja jak co roku dopisała. Kilkuset mieszkańców Skawiny wzięło udział w Mszy Świętej. Następnie z biało-czerwonymi flagami w dłoniach, uroczysty pochód wyruszył spod Kościoła pod wezwaniem Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza wzdłuż rynku, by zatrzymać się w Parku Miejskim przed Pałacykiem „Sokół”.

Tam odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”, a następnie Hymn Skawiny „Naszych ojców miecz masz w herbie”. Głos zabrał także burmistrz Skawiny, Norbert Rzepisko, który podziękował organizatorom i mieszkańcom, a następnie przypomniał o wymarszu 25-osobowego oddziału skawińskich Sokołów na front w 1914 roku: – To między innymi dzięki tym ludziom dzisiaj możemy się spotkać, razem zaśpiewać Hymn Polski i manifestować, że jesteśmy Polakami. To wspaniałe uczucie stać tutaj i widzieć, jak nas jest dużo, z roku na rok coraz więcej. Chcę wszystkim podziękować za to, że razem możemy się spotkać i być dumni z tego, że jesteśmy Polakami – powiedział Norbert Rzepisko.

Po przemowie burmistrza mieszkańcy weszli do Pałacyku „Sokół”, gdzie wzięli udział w części artystycznej uroczystości odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na gości kawiarni czekały repliki sprzętu wojskowego z czasów II Wojny Światowej. Nie zabrakło także tradycyjnej żołnierskiej grochówki.

źródło: gminaskawina.pl