W Jurczycach odbędą się uroczystości z okazji urodzin gen. Hallera

W najbliższą niedzielę 5.08.2018 w Jurczycach odbędą się uroczystości odsłonięcia popiersia gen. broni Józefa Hallera. Udział w uroczystościach zapowiedział Prezydent Andrzej Duda oraz wielu polityków.

UWAGA : Planowana godzina rozpoczęcia uległa zmianie, Msza święta rozpocznie się o godzinie 12.30. W tym dniu nastąpią utrudnienia i zmiany organizacyjne w ruchu samochodów.

Ze względu na rangę wydarzenia,każda osoba wchodząca na teren uroczystości będzie podlegać kontroli bezpieczeństwa. Prosimy o stosowanie się do zaleceń organizatorów oraz służb porządkowych i mundurowych.

Generał Haller (1873–1960) był jednym z najwybitniejszych polskich dowódców i polityków związanych z obozem narodowym i chrześcijańsko-demokratycznym. Stanął na czele samodzielnych polskich jednostek wojskowych utworzonych we Francji w 1917 r. Stały się one zaczątkiem polskiej armii zwanej „Błękitną” Armia ta odegrała ważną rolę w utrzymaniu niepodległości odrodzonego Państwa Polskiego. Dzięki Armii Polskiej we Francji żołnierz polski znalazł się wśród zwycięzców walczących w I wojnie światowe. Jej żołnierze walczyli o granice zarówno na zachodzie, jak i na wschodzie kraju.

foto generała Józefa Hallera: nac.gov.pl