Zaplecze graficzne – projektowanie opakowań

O czym należy pamiętać projektując markowe opakowania dla sklepu online?

Działalność e-commerce mija się z celem, jeśli nie dbamy o to, by nasz klient zapamiętał i skojarzył naszą stronę z profesjonalną obsługą oraz bogatym asortymentem. To jakie wrażenia wyniesie z kontaktu z nami nabywca naszych produktów lub usług wprost rzutuje na to, jak kształtować będzie się sprzedaż w przyszłości. Ponieważ znaczną część obrotu działalności e-sklepów stanowią zakupowicze powracający po wcześniejszych udanych transakcjach, powinniśmy jeszcze bardziej zadbać o odróżnienie się od konkurencji. Poniżej podpowiadamy, jak to zrobić.

Przypakuj i zapisz się w pamięci internautów!

Od niedawna walka o uwagę klienta przeniosła się na wiele obszarów, które dotąd pozostawały nieistotne dla statystycznego sieciowego przedsiębiorcy. Jedną z takich sfer o coraz większym znaczeniu stały się naturalnie opakowania produktów. Po pierwsze, dlatego, że technika ich wytwarzania stała się coraz bardziej powszechna a na pole projektów wkroczyło znacznie więcej zdolnych designerów, po drugie zaś, z racji tego, iż ogrom biznesów e-commerce zaczął proponować dokładnie ten sam asortyment. Siłą rzeczy zatem odróżnić trzeba było się w innej dziedzinie związanej z handlem.

Wbrew pozorom, projektowanie opakowań, które zaskoczą i pozwolą się zapamiętać, nie jest poza zasięgiem budżetu Twojego przedsiębiorstwa. Także i w tej niszy rosnąca konkurencja skutecznie obniżyła ceny oraz skłoniła artystów do poszukiwań jeszcze oryginalniejszych rozwiązań. W rezultacie zgłaszając się dziś do sprawdzonej i doświadczonej agencji nie napotkamy zaporowych cen, nawet jeśli na nasz sukces będzie pracował cały zespół projektantów i grafików – przyznaje specjalista z firmy Zaplecze Graficzne.

Spakuj pomysły w pomysłowe opakowanie

Oczywiście opakowanie powinno wyróżniać się od innych kształtem, sposobem otwierania a także rozmieszczeniem kluczowych grafik pokroju logo lub graficznych wyznaczników konkretnej serii produktów. Niekiedy jednak zamiast silić się na unikalność wskazane jest, abyśmy postawili na sprawdzone w danej branży rozwiązanie, a niekiedy wręcz doskonałą strategią marketingową okaże się po prostu naśladowanie efektywnej konkurencji.

Nierzadko także kolory designu będą podyktowane produktami o najbardziej zbliżonym do naszego profilu. Świetnym przykładem może być mleko w kartonie, którego producenci od lat trzymają się jednej formuły kolorystycznej i formatu. Ten konserwatyzm popłaca, szczególnie w tych branżach, których klienci pozostali przyzwyczajeni do charakterystycznych taktyk i materiałów.

Z drugiej strony nie oznacza to jednak, że od czasu do czasu rynku nie zwojuje produkt o diametralnie różnej, łamiącej konwencję oprawie. Jednym słowem, w pomyśle na opakowanie nasi nabywcy zobaczą także pomysł na biznes – dlatego właśnie pozostanie ono tak istotne.