Zapraszamy wielbicieli klasycznego kina i dobrej muzyki na wyjątkowy seans plenerowy. Na ekranie piękna POLA NEGRI, na scenie Zespół CZERWIE – czyli pokaz niemego filmu „Mania” w reżyserii E. Illes’a z muzyką na żywo.
„Mania: Historia pracownicy fabryki papierosów” to niemiecki film niemy z 1918 roku, który stał się początkiem zagranicznej kariery Poli Negri. Film przez wiele lat był uznawany za zaginiony. W 2006 roku Filmoteka Narodowa odkupiła kopię od czeskiego kolekcjonera, a następnie poddała ją kompleksowej rekonstrukcji w ramach projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zrekonstruowany cyfrowo film „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” został zaprezentowany 4 września 2011 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Pokazowi towarzyszyła grana na żywo muzyka, skomponowana przez Jerzego Maksymiuka.
FABUŁA:
Mania Walkowska, młoda pracownica fabryki papierosów, zostaje wybrana na modelkę na plakacie reklamowym nowej marki papierosów. U Heinza Alexa, malarza, który ma być autorem plakatu, poznaje młodego kompozytora Hansa van den Hofa. Zakochuje się w nim z wzajemnością. Tymczasem Morelli, bogaty i wpływowy mecenas sztuki, zaintrygowany urodą modelki z plakatu, urządza wielki bal, na który zaprasza Manię. W trakcie zabawy usilnie zabiega o jej względy, jednak bezskutecznie. Mania inspiruje Hansa do napisania opery, która ma być wystawiona w berlińskiej operze. Zazdrosny Morelli, jeden z akcjonariuszy Opery Narodowej, używa swoich wpływów i dzieło Hansa, zatytułowane „Mania”, zostaje odrzucone. Dziewczyna próbuje przekonać Morellego, by pomógł Hansowi. Morelli zgadza się, ale pod warunkiem, że do czasu premiery Mania zamieszka z nim i zostanie jego kochanką…
OBSADA:
Pola Negri jako Mania
Werner Hollmann jako Morelli
Arthur Schröder jako Hans van den Hof, kompozytor
Ernst Wendt jako Alex, malarz
Po raz pierwszy w Skawinie wystąpi Zespół CZERWIE, uznawany za jedną z najlepszych grup grających na żywo muzykę do filmów niemych.
Zespół CZERWIE to niezależna polska formacja, prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Stworzył własny niepowtarzalny styl, charakteryzujący się niekonwencjonalnym wykorzystaniem instrumentów muzycznych oraz będący fuzją wielu gatunków muzycznych. Twórcy m.in. muzyki do spektaklu w reżyserii Piotra Cieplaka „Albośmy to jacy tacy” na podstawie „Wesela” St. Wyspiańskiego (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Warszawa 2007). Sztukę wystawioną 50-krotnie w stolicy wyemitowano wielokrotnie w TVP Kultura.
W swojej dyskografii muzycy mają 6 autorskich albumów. W roku 2004 zespół wydał album pt. „Padlina”. Rok 2008 przynosi limitowany projekt pt. „Otwarta Sztuka Dla Ludu”, który niejednokrotnie gościł na antenach polskich i europejskich stacji radiowych. Na płycie pojawili się aktorzy z Teatru Powszechnego (m.in. M. Benoit), producenci muzyki elektronicznej i wielu innych artystów polskiej sceny muzycznej. W roku 2012 ukazała się różnorodna stylistycznie płyta „Melanż”, uznana przez krytyków za jedną z najlepszych płyt wydanych Polsce w 2012 roku. W 2013 roku grupa wydaje album „Czerwie Nosferatu Live”, będącą muzycznym zapisem trasy koncertowej pod tym samym tytułem. Kolejne płyty to muzyka do filmu z Polą Negri „Mania” (2016) oraz soundtrack do arcydzieła kina niemego „Metropolis”, wydany w marcu 2017 r. Rok 2018 to muzyka do filmów „Kult Ciała” M. Waszyńskiego i „Gabinet Doktora Caligari” Roberta Wiene.
W międzyczasie grupa tworzy muzykę do sztuk teatralnych (m.in. Teatr Klinika Lalek), filmów niemych, dokumentu i fabuły (Xawery Żuławski, TVP Kultura), ostatnio do produkcji o łódzkim obozie koncentracyjnym dla dzieci (podczas II Wojny Światowej), w reżyserii Urszuli Sochackiej – „Nie wolno się brzydko bawić”, współprodukowanym przez TVN oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.
W marcu 2016 roku grupa została zaproszona na prestiżowy europejski festiwal Kina Niemego Hippodrome w Szkocji, gdzie zaprezentowała „Manię” w swojej interpretacji muzycznej. W 2018 roku zespół otwierał 24. Wiosnę Filmową w Budapeszcie. We wrześniu 2018 zagrał na prestiżowym Budapesti Klasszikus Film Maraton w Magyar Nemzeti Filmarchívum (Węgierskim Narodowym Archiwum Filmowym), a w listopadzie w Muzeum Historii Kina w Düsseldorfie, gdzie gościł na Festiwalu Filmów Polskich.
W skład grupy wchodzi obecnie 4 muzyków – Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia – operujących następującym instrumentarium: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon, syntezatory. Zagrali do tej pory ponad 700 koncertów w Polsce i Europie, m.in.: w Czechach, na Słowacji i Węgrzech, w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii.
„Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” („Mania. Die Geschichte einer Zigarettenarbeiterin” 1918), reż.: E. Illes. Czas: 85 min.
25 sierpnia 2019 r. (niedziela), amfiteatr przy Pałacyku „Sokół” (w razie niepogody Pałacyk „Sokół”), godz. 20.00.
Wstęp wolny, zapraszamy!
źródło: ckis.pl
You must be logged in to post a comment.