W Skawinie sprawdzą, jak smog wpływa na zdrowie dzieci

20 stycznia w szkołach podstawowych w Skawinie rozpoczną się bezpłatne badania spirometryczne. Mają one sprawdzić wpływ smogu na zdrowie dzieci. Pomoże to ustalić, jaki wpływ ma zanieczyszczone powietrze na układ oddechowy uczniów.

Skawina jako jedna z 9 gmin w Polsce przystąpiła do programu ZONE, którego jednym z elementów jest zbadanie wpływu smogu na rozwój i zdrowie dzieci. Urzędnicy wiedzą doskonale, że w walce ze smogiem oprócz wymiany kotłów i kontroli, ważna jest także profilaktyka we wczesnym wykrywaniu chorób układu oddechowego związanych ze złą jakością powietrza.

Bezpłatne badania spirometrycznie w Skawinie zostały podzielone na 2 tury. Pierwsza odbyła się w okresie kwiecień – czerwiec 2019 roku, druga rozpocznie się 20 stycznia i potrwa około miesiąca. Chodzi tutaj o sprawdzenie różnic pomiędzy pracą płuc w sezonie grzewczym oraz w czasie, gdy powietrze jest czyste. Poprzednio w Skawinie przebadano około 1500 dzieci w 7 szkołach. Jest to największe badanie tego typu w Polsce i jedno z największych w Europie.

Rodzice dzieci biorących udział w badaniach spirometrycznych w Skawinie dowiedzą się, czy ich podopieczni są zdrowi, czy też wymagają dalszej diagnostyki i leczenia. Podczas pierwszej tury uczniowie otrzymali “dzienniczki badań”, w których znajdowała się zgoda rodzica oraz ankieta z danymi na temat czynników zewnętrznych mogących mieć wpływ na zdrowie dzieci.

Oprócz Skawiny do programu przystąpili: Ustroń, Opoczno, Mszana Dolna, Nowy Targ, Skała, Karczew, Zabrze oraz Targówek (dzielnica Warszawy).